Drive de adds rolex uk new Cartier series, new moon phase rolex replica watches equipped with Cartire 1904-LU MC refining workshop movement, 6 position with fake omega moon phase display and the complex function of accurate reproduction of the fake hublot watches new moon, moon, moon and moon cycle replacement time.
World Records @ Lift Up: Search Results

Site Sponsors

The Lift Up project is brought to you by chidlovski.com.

Olympic Legends @ Lift Up

B. Blagoev, Bulgaria

Lift Up Site Search

Home ›› All-Time Best ›› World Records ››

World Records since 1919

Lift Type: Clean and Jerk
Weight Class: Lightweight

World Records by Weight Class and Types of Lift

Year Location Nation    Athlete Result KG
1919 Munchen Germany Johann RENNER, Germany 102.5 
1919 Munchen Germany Josef ZIMMERMANN, Germany 107.5 
1920 Antwerp Estonia Alfred NEULAND, Estonia 110 
1922 Tallinn Estonia Alfred NEULAND, Estonia 115 
1922 Antwerp Belgium Francois DE HAES, Belgium 122.5 
1926 Paris France Fernand ARNOUT, France 126.5 
1927 Marseille Austria Hans HAAS, Austria 128.5 
1927 Waiblingen Germany Willi REINFRANK, Germany 133 
1928 Wienn Austria Hans HAAS, Austria 135 
1932 Cairo Egypt Anwar Mohamed MOUSBAH, Egypt 137 
1935 Cairo Egypt Mohammed ATTIA, Egypt 141.5 
1937 Paris United States Anthony TERLAZZO, United States 143 
1938 Cairo Egypt Ibrahim Hassan SHAMS, Egypt 144 
1938 Woonsocket United States Anthony TERLAZZO, United States 144.5 
1938 Alexandria Egypt Mohammed ATTIA, Egypt 145.5 
1938 Alexandria Egypt Ibrahim Hassan SHAMS, Egypt 147.5 
1939 Cairo Egypt Ibrahim Hassan SHAMS, Egypt 151 
1939 Cairo Egypt Ibrahim Hassan SHAMS, Egypt 153.5 
1957 Stalingrad Soviet Union Nikolay SAKSONOV, Soviet Union 154 
1958 London Singapore Howe-Liang TAN, Singapore 157 
1959 Tokyo Japan Hiroshi YAMAZAKI, Japan 160 
1960 Leningrad Soviet Union Anatoly ZHGUN, Soviet Union 160.5 
1961 Moscow Soviet Union Anatoly ZHGUN, Soviet Union 161.5 
1963 Moscow Soviet Union Vladimir KAPLUNOV, Soviet Union 162.5 
1963 Kanagawa Poland Waldemar BASZANOWSKI, Poland 163 
1963 Kaunas Soviet Union Anatoly MAJASIN, Soviet Union 163.5 
1964 Bialystok Poland Waldemar BASZANOWSKI, Poland 165 
1964 Gdansk Poland Marian ZIELINSKI, Poland 167.5 
1964 Gdansk Poland Waldemar BASZANOWSKI, Poland 168 
1965 Teheran Soviet Union Vladimir KAPLUNOV, Soviet Union 168.5 
1967 Teheran Iran Parviz JALAYER, Iran 169 
1967 Mexico City Poland Waldemar BASZANOWSKI, Poland 170 
1969 Warszawa Poland Waldemar BASZANOWSKI, Poland 170.5 
1971 Rostov/Don Soviet Union Petr KOROL, Soviet Union 171 
1971 Lublin Poland Waldemar BASZANOWSKI, Poland 172.5 
1971 Sofia Poland Waldemar BASZANOWSKI, Poland 173 
1971 Sofia Soviet Union Petr KOROL, Soviet Union 173.5 
1972 Tallinn Soviet Union Petr KOROL, Soviet Union 175 
1972 Riga Soviet Union Mukharby KIRZHINOV, Soviet Union 176.5 
1972 Munchen Soviet Union Mukharby KIRZHINOV, Soviet Union 177.5 
1978 Moscow Soviet Union Sergey PEVSNER, Soviet Union 178 
1978 Kiev Soviet Union Sergey PEVSNER, Soviet Union 178.5 
1978 Athens Bulgaria Yanko RUSEV, Bulgaria 179 
1978 Gettysburg Bulgaria Yanko RUSEV, Bulgaria 180 
1978 Temirtau Soviet Union Vyacheslav ANDREEV, Soviet Union 180.5 
1979 Leningrad Soviet Union Vyacheslav ANDREEV, Soviet Union 181 
1979 Varna Bulgaria Yanko RUSEV, Bulgaria 181.5 
1979 Debrecen East Germany Joachim KUNZ, East Germany 182.5 
1979 Sofia Bulgaria Valentin TODOROV, Bulgaria 183 
1979 Sofia Bulgaria Valentin TODOROV, Bulgaria 185 
1979 Sofia Bulgaria Yanko RUSEV, Bulgaria 185.5 
1979 Leningrad Bulgaria Valentin TODOROV, Bulgaria 186 
1979 Leningrad Bulgaria Valentin TODOROV, Bulgaria 187 
1979 Saloniki Bulgaria Yanko RUSEV, Bulgaria 187.5 
1980 Varna Bulgaria Yanko RUSEV, Bulgaria 188 
1980 Beograd Bulgaria Yanko RUSEV, Bulgaria 190 
1980 Moscow Bulgaria Yanko RUSEV, Bulgaria 195 
1981 Karl-Marx-Stadt East Germany Joachim KUNZ, East Germany 196 
1984 Schwedt East Germany Andreas BEHM, East Germany 197.5 
1984 Schwedt East Germany Joachim KUNZ, East Germany 198 
1984 Varna Bulgaria Alexander VARBANOV, Bulgaria 200 
1987 Ostrava Bulgaria Mikhail PETROV, Bulgaria 200.5 
1994 Sokolov Bulgaria Yoto YOTOV, Bulgaria 192.5 
1994 Istanbul Turkey Fedail GULER, Turkey 193 
1996 Yachiyo North Korea Myong-Nam KIM, North Korea 193.5 
1996 Atlanta China Xugang ZHAN, China 195 
1998 Bangkok South Korea Hak-Bong KIM, South Korea 195 
1999 Athens Bulgaria Galabin BOEVSKI, Bulgaria 196 
2000 Sydney Bulgaria Galabin BOEVSKI, Bulgaria 196.5 
2003 Qinhuangdao China Guozheng ZHANG, China 197.5 
2010 Antalya China Hui LIAO, China 198 
2013 Wroclaw China Hui LIAO, China 198 
2018 Ashgabat China Zhiyong SHI, China 196 
 

Back to Search Tournaments

Top